Doplňkové informace návrhu tématu pro práci SOČ pro středoškolské studenty.
Souhrn témat pro práci SOČ na ČVUT - FEL je zde.
Elektronická USB - KPZ
Navrhněte a realizujte multifunkční přístroj - elektronickou USB - KPZ (Krabička poslední záchrany) s rozhraním USB a 32- bitovým mikrořadičem STM32F042F6P6 s jádrem ARM Cortex – M0. Motivací projektu je fakt, že řada lidí obvykle s sebou má svůj notebook, avšak nenosí měřicí přístroj, který se někdy může hodit. Nootebok se však doplněním o velmi jednoduchý modul s jedním výkonným mikrořadičem STM32F042F6P6 může v takový přístroj jednoduše změnit. Pro programování v C/C++ se využije on line IDE mbed, konkrétně volba zde.
Obr. 1 Minimální sestava mikrořadiče STM32F042F6P6 spolupracujícího prostřednictvím USB s PC
KPZ bude sloužit jako doplněk notebooku a bude mít funkci kapesního laboratorního přístroje s funkcemi voltmetru, zkratové zkoušečky, ohmmetru, impulsního, generátoru, čítače,. Řešení USB –KPZ může být ve více variantách, proto jej může řešit nezávisle více studentů.
Pro zjednodušení tvorby programu se na straně PC využije program emulující terminál, např. program Putty, nebo další programy. Díky tomu řešení nebude závislé na platformě, ale bude fungovat pod operačními systémy , Windows, Linus, MAC OS. Terminálový program se bude provozovat v tzv.obrazovkovém režimu, kde se bude pouze přepisovat. Terminál umožňuje volbu velikosti a barvy písma i volbu barvy pozadí. Příklad je zřejmý na obrázku níže, který je z BP řešené na katedře měření ČVUT- FEL.
Obr. 2 Příklad zobrazení výsledků pomocí terminálového programu Putty.
Díky využití vhodné aplikace (případně její tvorbě) emulátoru terminálu bude možné řešení pro mobilní telefony a tablety (pokud podporují USB OTG) se systémem Android.
Obr. 3 Terminálový program na mobilním telefonu
S mikrořadičem je možno v rámci práce SOČ tvořit i další aplikace pro měření a regulaci.
Návrh projektu (současně s odhadem řešitelnosti) vychází ze zkušeností z práce vysokoškolských studentů s těmito mikrořadiči v rámci výuky v předmětu B3B38LPE Laboratoře z průmyslové elektroniky a senzorů i středoškolských studentů v rámci Embedded technology Club, organizovaného na ČVUT - FEL.
Pro zájemce o toto téma může být výhodné navštěvovat ETC22, kde se může seznámit s prací s mikrořadiči STM32.
(ETC22 je otevřen všem středoškolákům, kteří mají zájem o elektroniku a procesory. Účast je bezplatná.
Téma této práce SOČ se předpokládá pro studenty, pro které není problém občas docházet ČVUT - FEL na konzultaci.
Kontakt. Jan Fischer tel. 2 2435 5827, nebo 2 2435 2179, Fischer (at) FEL.CVUT.CZ ( at- míní se zavináč).
- 286 zobrazení