ČVUT v Praze - Fakulta elektrotechnická
Katedra měření

ETC22 Embedded Technology Club

 

ETC22_2022_1

Druhý běh ETC22 skončil.

S ohledem na zájem některých účastníků, plánujeme pokračování od pondělí 20. února 2023 od 17 hod.

Přihlašovací formulář pro ETC od února 2023

(před přihlášením si prosíme pročtěte níže uvedené informace o ETC)

 


Materiály k jarnímu ETC 22 - 3. běh od 20. 2. 2023- aktualní informace

Materiály k podzimnímu ETC 22 - 2. běh
Materiály k jarnímu ETC 22 - 1. běh
Informace a snímky minulého ETC22 - jaro 2022 zde


ETC22 Embedded Technology Club je kurz a klub organizovaný ČVUT FEL za materiální podpory firmy BTL Medical Technologies pro zájemce z řad středoškoláků (především z gymnázií) , kteří mají zájem se seznámit s elektronikou a mikrokontroléry (embedded controllers). Kurz je vhodný i pro naprosté začátečníky z řad studentek a studentů gymnázií, kteří mají zájem učit se nové věci.

Pro nové zájemce o elektroniku a mikroprocesory z řad středoškoláků organizujeme již třetí pokračování ETC 22, který začne v pondělí 20. 2. 2023 od 17 hod v budově ČVUT - FEL - Dejvice a bude se konat vždy jednou za dva týdny. Čas - od 17:00 obvykle do 19:00  až 19:15 (podle typu úlohy a zájmu).

Kurz se neplatí. Cílem ETC 22 je nejen přivést studentky a studenty k elektronice a technice obecně, ale seznámit je i s prostředím ČVUT - FEL a způsobem výuky na vysoké škole.
Kurz organizuje katedra měření ve spolupráci s oddělením PR ČVUT - FEL v Praze. Výuku zajišťují doc. J. Fischer, Dr. V. Petrucha a doc. J. Novák z katedry měření, spolupracují také studenti vyšších ročníků ČVUT- FELa pomáhat nám budou i  "senioři"- zkušení absolventi minulých běhů ETC22.

(Kurz je sice plánován pro začátečníky, avšak ani studenti, kteří možná mají pocit, že jsou již zběhlí v elektronice, se určitě nebudou nudit – máme připravena témata i pro ně: např. měření rychlosti zvuku za pomoci osciloskopu, který si sami sestaví, rychlé stroboskopické měření odezvy obvodu s rozlišením kroku času 16 nanosekund,  programově řízený optický snímač přiblížení, ovládání serva, řízení  motorků, pájení mikroprocesoru na desku. S mikrořadičem STM32G030J6M6 si sestaví tester součástek pro měření odporů, kondenzátorů, LED, tranzistorů, MOSFET tranzistor, fotodiod, fototranzistorů. Dále to bude čítač pro měření periody a délky impulsů s rozlišením 16 nanosekund...).

 

Výuka v ETC probíhá pouze česky, tedy účast má význam pouze pro studenty zvládající sledovat český výklad.

Náplň ETC 22  – základy elektroniky a práce s mikrokontroléry. Používat se budou  mikrořadiče STM32 a moduly Raspberry Pi PICO s programováním pomocí "Micropython".
Účastníci  se seznámí se základními součástkami, jejich zapojením do obvodů na nepájivém kontaktním poli (breadboard), ale třeba i s pájením na univerzální desce s plošnými spoji; také si vyzkouší různé senzory a jejich použití v zajímavých elektro-fyzikálních experimentech.
Při prvním setkání si každý sestaví přístroj G0-Lab s 32-bitovým mikrořadičem STM32G030J6. Ten při dalších experimentech ve spojení s PC a programem Zero eLab Viewer zastane funkce voltmetru, osciloskopu a impulzního generátoru. Později si bude moci každý sám zapájet mikrořadič STM32G030 na desku adaptoru a tím vytvořit svůj vlastní přístroj pro domácí experimenty.

V případě jakýkoliv dotazů se neváhejte obrátit na tomas.drabek@fel.cvut.cz

ETC2022_12

 

Zpět na hlavní stránky embedded - zde