Katedra měření a oddělení PR ČVUT FEL organizují 2.února 2023 pro učitele z gymnázií Wokskhop - o využití mikropočítače Raspberry PI PICO při praktické, experimentální a laboratorní výuce fyziky, informatiky a programování.
Termín 2.2.2023 14:00 až 17:00, místo budova ČVUT FEL, Technická 2, Praha 6- Dejvice.
14:00 - 14:45 přednášky a výklad v posluchárně C3-132
15:00 - 15:45 Praktické experimenty s mikropočítačem Raspberry PI PICO použitým jako laboratorní přístroj
16:00 - 17:00 Grafické programování Raspberry PI PICO s využitím Bipes
Účastníci se seznámí s možnostmi využití Raspberry PI PCO v laboratorní výuce fyziky jako jednoduchého měřicího přístroje typu impulsní generátor, osciloskop, logický analyzátor. Sestaví si experiment pro sledování blíkání zářivek a LED žárovek, eperiment pro měření rychlosti pohybu...
V další části budou experiementy s příklady grafického prorgamování mikropočátače Raspberry PI PICO s využitím Bipes. Při výuce programování, kdy se pracuje s některým z mikropočítačů ( Arduino, BBC Microbit, RP PICO,..) může být také vhodné sledovat chování výstupů při generování různých signálů. K tomu např. může sloužit logický analyzátor realizovaný pomocí Raspberry PI PICO.
Při workshopu budu také prezentovány poznatky z práce s mikropočítači v klubu ETC22, který na FEL organizujme pro středoškolské studenty.
Po ukončení akce každý kvalifikovaný účastník, který úspěšně absolvuje celý Workshop, obdrží mikropočítač Rasbperry PI PICO a další potřebné elektronické součástky pro lepší seznámení s problematikou a prezentaci i na své škole.
Doporučení- prosím, pokud možno, vezměte si s sebou na workshop paměť FLASH (usnadní to Vaši práci) a poznámkový blok nebo sešit.
Motivace pro organizování Workshopu
Na katedře měření ČVUT - FEL se již delší dobu ( více něž 7 let) úspěšně věnujeme možnostem využití mikroprocesorů jako jednoduchý elektronických měřicích přístrojů (označujeme to jako SDI - Software defined Instruments, které využívají procesor připojený přes USB na PC). Správnost této cesty nám potvrdilo využití SDI při distanční výuce v některých předmětech v době pandemie. Standardně SDI používáme v kurzu praktické elektroniky pro nové studenty nastupující z gymnázií. (Pro zájemce o detailnější informace - neveřejná stránka s materiály kurzu zde.)
SDI jsou řešeny zásadně tak, aby nežadovaly žádné další doplňkové desky nebo moduly. Jde jen o to pořídit mikropočítač ( procesor), připojit přes USB k PC, nahrát program a spustit PC aplikaci. V rámci workshopu si účastníci sestaví SDI - digitální osciloskop a impulsní genetátor, případně i logický analyzátor.
SDI jako standardní nástroj využíváme průběžně i ve standardní laboratorní výuce ve třech předmětech katedry měření. Domníváme se, že by použití SDI mohlo napomoci i na středních školách. Podobně při výuce informatiky může být pro studenty zajímavé doplnit experimenty spojením s okolním světem. To bychom také rádi ukázali ve Workshopu na příkladu použití Raspberry PI PICO. V současnosti jsou volně k dispozici řešení SDI s RP PICO na ztránce zde.
Pro školy, kde se využívá Arduino, v přednášce ukážeme možnost využití Arduino jako laboratorního přístroje, osciloskopu, logického analyzátoru, voltmetru, čítače zde.
Programy a informace k použití Raspberry PI PICO jako přístroje jsou zde.
Ke všem zde prezentovaným, ale i k dalším přístrojům je příslušné programové vybavení volně k dispozici na stránkách zde.
Zpět na hlavní stránky embedded - zde
Programy a soubory:
Zde firmware ELASCOPE - osciloskopu pro Raspberry PI PICO verze 2 kanály, Stránky pro ELA Logický analyzátor zde
Zde firmware Micropython
Prezentace Workshopu
Odkazy na stránky:
Stránky pro Dataplotter zde , poslední verze Data plotter zde
Stránky SDI, ELAScope, ELA Log. analyzátor, Arduino osciloskop
Součástky: Tranzistor BC546 ,Fototranzistor LL-304 , Stránka Raspberry PI PICO, Mikrofon
- 338 zobrazení