ČVUT v Praze - Fakulta elektrotechnická
Katedra měření

Informace pro účastníky akce Programování RP PICO v rámci DÚ 2023, DÚ2024

Prezentace k DÚ2023 zde.

Při programování   v rámci DÚ v učebně A3-115  se používá kit Raspberry PI PICO s 32-bitovým procesorem RP-2040 se dvěma jádry ARM Cortex M0. Doporučujeme tento kit pro začátek práce s mikropočítači. cenově je srovnatelný s klony Arduino, výkonem je však postaven nesrovnatelně výše. Pokud zadáme dotaz zde, uvidíme více než 6 milionů odkazů. Informace ke kitu jsou zde .

Materiál:
Pro pořízení je vhodný kit se zapájenými kontakty ( " headery") Lze využít i kit  bez zapájených kontaktů ( " headerů") , pokud si je sami zapájíte.
Nepájivé kontaktní pole- bylo použito bylo toto kvalitní  pole , lze však využít i jiné (méně spolehlivé)  typy, např.  tento typ, nebo tento.
Dále jsou použity LED různých barev a rezistory 470 Ohmů; dále bzučák - buzzer , např. zde , nebo zde

Led se připojují katodou na zem - GND, anoda na rezistor  470 Ohmů, který je připojen na příslušný výstupní pin procesoru.
Buzzter je připojen stejným způsobem ( na GND a druhý vývod přes rezistor 470 Ohmů na zvolený pin procesoru), jen se nerozlišují jeho vývody, tedy nezáleží na způsobu připojení.
Tlačítko je připojeno mezi pin a GND. Improvizovaně jej lze nahradit kouskem vodiče, který bude zapojen na GND a druhým koncem se bude připojovat na vstupní pin, v našm případě GP16.

Pro začínající je výhodné je pořídit celou kompletní sestavu typu- zde,  kde jsou všechny potřebné díly (mimo buzzeru). Podstatně lépe vybavená (ale i dražší)  sada je zde, která umožní již  podstatně větší skupinu experiementů.

Pro grafické programování pomocí BIPES nebo programování pomocí Micropython je do desky třeba nejdříve nahrát soubor ze stránky.  Stránku BIPES je nutno otevřít pomocí  prohlížče Opera, Chrome neo MS Edge ( Mozilla nepodporuje připojení této desky přes USB).
Pozor je nutno psát celou adresu https://bipes.net.br/ide/ 
( Pokud by se napsala pouze "  bipes.net.br/ide/    ", tak se sice zdánlivě otevře pořadovaná stránka, ale nepodporuje nahrání programu do desky!)

Pokud není přístup k Internetu, lze bez problémů použít OFF Line verzi zde.  Po rozbalení tohoto souboru na disku se pomocí prohlížeče ( Opera, Chrome, MS Edge) v adresáři "ui"  otevře soubor  index_offline.html.
Pro klasické "textové" programování  v jazyce Micropython je třeba na PC nainstalovat program Thony ze stránky zde.


Programy pro realizaci osciloskopu pomocí kitu Raspberry PI PICO jsou zde.