ČVUT v Praze - Fakulta elektrotechnická
Katedra měření

KPE 2022 Informace

Základní charakteristika KPE:

  • Bezplatný
  • 5denní intenzivní kurz (nejde kombinovat s ostatnímí činnostmi a kurzy)
  • Samostatné pracoviště pro každého účastníka
  • Bohatý doprovodný program (např. informace o studiu a životě na VŠ, diskuze se studenty z vyšších ročníků a společná večeře)
  • Možnost seznámit se se spolužáky, prostředím a způsobem výuky na VŠ před začátkem semestru

Kurz navazuje na zkušenosti z předchozích ročníků konaných od roku 2016. Každý účastník si na nepájivém kontaktním poli sestaví mikroprocesorem (STM32F042) řízený jednoduchý laboratorní přístroj F0-Lab, který obsahuje funkce voltmetru, impulsního generátoru a digitálního osciloskopu. Zbývající volná část kontakního pole slouží pro zapojení elektrických obvodů při experimentech. Pro napájení, ovládání a zobrazení výsledků jednotlivých přístrojů v F0-LAB (impulsní generátor, osciloskop, voltmetr, případně i spektální anylyzátor, čítač a logický analyzátor) slouží počítač PC s OS (Win XP, WIN 7, Win10).

Přístroj F0-Lab sestavený na nepájivém poli

Prostřednictvím F0-Lab se studenti seznámí s vybranými partiemi z fyziky s ohledem na elektroniku, dále se základními principy elektroniky a principy funkce přístrojů i jejich použitím.
Budou probírány základy obvodové techniky s pasivními prvky a realizovány jednotlivé experimenty. Další část se bude věnovat oblasti použití aktivních prvků, jako jsou tranzistory a operační zesilovače, s kterými se realizují základní jednoduché obvody a zařízení.
Platforma F0-Lab bude následně také využita pro úvodní krátké seznámení s programováním zabudovaného 32-bitového mikrořadiče (STM32F042) s jádrem ARM Cortex-M0 v jazyce C/C++ s využítím on-line IDE mbed, (mbed.org), příp. https://developer.mbed.org/platforms/ST-Nucleo-F042K6/.
Kurz je určen pro ty, kdo si chtějí prohloubit znalosti, nebo kteří dosud nemají praktické zkušenosti v oblasti elektroniky. Obsah je zaměřen na získání praktických zkušeností s elektronickými obvody, s jejich sestavováním, oživováním a testováním.
Protože při kurzu budou také pomáhat naši studenti-lektoři (studenti FEL, kteří podobný kurz absolvovali již dříve), je možno se ptát nejen na elektroniku, ale i na věci spojené se studiem v prvním ročníku na FEL (mimo jiné v úterý bude probíhat diskuze zaměřené na tuto oblast).
Kurz je bezplatný. Navíc – úspěšní učastníci kurzu obdrží kit F0-Lab pro svou další domácí práci při studiu na FEL. Akce bude probíhat v budově T2, (Technická 2, Praha Dejvice). Přednášky budou v učebně D3-309 a praktická cvičení v učebnách  A4-402,  A3-412, případně v dalších laboratořích.

Kurz začíná každý den od 9 hod (oběd mezi 12 a 13 hod.) a obvykle končí v 16 hod. V pondělí a v úterý po skončení výukové části proběhnou doprovodné akce (viz. tabulka s harmonogramem). Upozorňujeme, že tyto akce se mohou protáhnout a nejsou časově omezené. Ve středu je na programu neoficiální dobrovolná večeře od 17 hod do cca 20 hod.( Aktuálně podle stavu protiepidemických opatření.) V pátek kurz končí do 14:15.

  Dopolední blok Přestávka Odpolední blok Doprovodný program
9:00–12:00 12:00–13:00 13:00–16:00 Od 16:00
 Pondělí Přednáška Laboratoř Oběd Přednáška Laboratoř Doprovodná přednáška
 Úterý Přednáška Laboratoř Oběd Přednáška Laboratoř Diskuzní schůzka
 Středa Přednáška Laboratoř Oběd Přednáška Laboratoř Diskuzní schůzka
 Čtvrtek Přednáška Laboratoř Oběd Přednáška Laboratoř  
 Pátek Přednáška Laboratoř Oběd Ukončení kurzu  

Vybrané fotografie z KPE 2019 (autor snímků  BcA P. Neugebauer) :

Vývoj úlohy s F0-Lab při KPE 2019 Schéma obvodu optické závory pro měření rychlosti pohybu při KPE 2019
Experiment při měření rychlosti pomocí optické závory a osciloskopu F0-Lab při KPE 2019 Ovládací program přístroje F0-Lab při KPE 2019
Výuka v počítačové laboratoři při KPE 2019; učitel a studenti-lektoři pomáhají účastníkům kurzu při vývoji

 

Doplňující informace: Jak je známo, v současnosti je kritický nedostatek polovodičových "čipů" , což se také týká procesoru STM32F042F6P6, jenž je jádrem našeho modulu F0-Lab, s nímž „stojí a padá“ uskutečnění kurzu. Díky podpoře a vstřícnosti firmy STMicroelectronics, která nám pomohla a pro kurz z centrálního skladu prioritně a bezplatně dodala dostačný počet procesorů STM32F042F6P6, bylo možno KPE 2021 připravit a realizovat. Za to firmě STMicroelectronics patří naše poděkování.


Zpětná vazba z předešlého ročníku:

Co byste vzkázal(a) účastníkům příštího Kurzu praktické elektroniky?

Dávat pozor již od začátku. VŽDY se zeptat, když něco nevíte (nebudete to vědět až do konce kurzu a zapomenete na to)

ať si nic nedělají z toho, že okamžitě nepochopí probíranou látku a případně se ptají na otázky - když se na ni poté podívají zpětně, jeví se jednodušší

neflákej to a ptej se, když ti něco není jasné

Dávejte pozor při přednáškách! Opravdu vám to pomůže pochopit danou problematiku. Nebo spíš: pokud nebudete dávat pozor, tak to nepochopíte. To nepíšu proto, že bych snad nedával pozor. Dával jsem pozor celou dobu, i když byl výklad občas lehce uspávající. Věřím, že bez toho bych byl ve cvičení občas zmatený.

Doporučit studentům, aby si určitě prošli prezentace z předešlého roku, aby byly více v obraze.

Vím, že je to asi časté doporučení a sám bych ho moc neposlouchal, kdyby mi ho někdo řekl. Když člověk něco nepochopí na přednášce, je dobré se k tomu sám vrátit a nastudovat, protože se na tom v dalším výkladu staví a člověk se pak nemusí po zbytek kurzu chytat.

Nebojte se jet. rozhodně kurz má smysl i pro ty, kdo už doma nějak kutili a s elektronikou si hráli.

Nebojte se na cokoliv zeptat - všichni jsou moc ochotní a rádi vám poradí, zopakují nebo něco dovysvětlí...

Ať si již před první první přednáškou projdou prezentaci, aby věděli, o čem bude řeč.

Koukněte se předem na slajdy :D

Kurz je uršitě dobrá zkušenost

Běžte do toho!

I pro průmyslováky to je slušné

Hodně štěstí! Je to velice užitečné a budete mít velkou výhodu nad ostatními.

Kdo může ať přijde.

Doporučuju

 

Zpět.