ČVUT v Praze - Fakulta elektrotechnická
Katedra měření

Setkání se zástupci fakultních škol 26.4.2023

Informace a odkazy pro účastníky akce – setkání se zástupci fakultních škol ČVUT-FEL.

Katedra měření ČVUT-FEL nabízí podporu praktické výuky v oblasti fyziky a elektroniky s využitím SDI  (Software Defined Instruments). Toto řešení se v laboratorní výuce v některých předmětech a dalších kurzech pro studenty na ČVUT-FEL využívá již více než pět let. Jedná se u řešení laboratorních přístrojů s využitím dostupných mikropočítačových modulů (Raspberry PI PICO, Nucleo STM32) nebo i jen samotného mikrořadiče zapájeného na adaptoru.

Typické řešení SDI může být levnou alternativou ke standardním přístrojům typu impulsní generátor, osciloskop, generátor, voltmetr, čítač a logický analyzátor. Ačkoliv se jedná o velmi zjednodušené řešení, lze těmito SDI demonstrovat nejen základní principy elektroniky a měření, ale demonstrovat i relativně komplexní problematiku v oblasti teorie signálů (vzorkovací teorém a efekty jeho porušení, zrcadlení signálu, aliasing, stroboskopické vzorkování).

 

Výše – nejmenší řešení osciloskopu SDI s 32-bitovým mikrořadičem  STM32G030J6M6 s jádrem ARM Cortem M0+, který využívají středoškolští studenti v našem klubu ETC22.
Pro tuto desku jsou ve fázi dokončování další přístroje "Tester součástek" (testování rezistorů, diod, LED, kondenzátorů, bipolárních i MOS tranzistorů, fotodiod a fototranzistorů), "Univerzální čítač" do 32 MHz.

Logický analyzátor ve variantách s modulem Raspberry PI PICO nebo Nucleo STM32F303RE. Více informací.

Osciloskop s modulem Raspberry PI PICO. Více informací.

Kombinovaný přístroj LEO (osciloskop, voltmetr, nastavitelný zdroj napětí, funkční generátor) s modulem Nucleo STM32F303RE. Více informací.

Modul Nucleo STM32F303RE s 32-bitovým procesorem s jádrem ARM Cortex M4. S tímto modul jsou k dispozici realizace několika dalších přístrojů, např. zde a zde.

EMBO – Embedded Oscilloscope s modulem Blue-pill s STM32F103. Více informací.

Výše – funkce osciloskopu SDI s modulem Arduino.

Z důvodu obliby modulu Arduino na středních školách byl vytvořen i SDI osciloskop s modulem Arduino. Dalšími funkcemi tohoto SDI je voltmetr, impulsní generátor, čítač, logický analyzátor a záznamník přechodových dějů. Další informace o SDI s Arduino jsou zde.

Všechny zmíněné přístroje lze vytvořit pouze nahráním firmware do modulu a spuštěním příslušné PC aplikace. PC slouží pro napájení modulů, ovládání přístrojů a  zobrazení výsledků. Není třeba řešit další obvody.

Informace a přislušný SW je k jednotlivým SDI k dispozici na stránkách zde.

Stránky pro střední školy
Hlavní stránka Embedded serveru