ČVUT v Praze - Fakulta elektrotechnická
Katedra měření

Laboratoře z průmyslové elektroniky a senzorů

Stránka s materiály pro předmět  B3B38LPE Laboratoře z průmyslové elektroniky a senzorů"
Předmět B3B38LPE se vyučuje v letním semetru je určen jako povinně volitelný předmět bakalářského studia programu KyR ve 4. semetru.

Nucleo_F303RE.png

Obr. 1 Kit NUcleo s STM32F303RE

V laboratořích se mimo jiné využívají  také kity STM Nucleo 32F303RE s 32-bitovými procesory s jádrem ARM Cortex - M4.
Nucleo F303 se využívá jako řídicí mikrořadič, který se programuje s využitím On- line IDEmbed, současně slouží jako " software defined instrument" - LEO ( Little Embedde Oscilloscope), který prostřednictvím rozhraní USB spolupracuje s PC, kde pak realizuje funkci přístrojů potřebných pro laboratorní experimenty. Díky tomu každý student má k dispozici vlastní laboratorní vybavení po celý semetr, jež mu omožňuje řešit jednotlivé projekty.

Panel_Osciloskop1_LEO.PNG 
Obr. 2 LEO Funkce  osciloskopu

 

 

Volt_DAC_Vystrizek.PNG

Obr. 3. LEO - funkce nastavitelného zdroje napětí a voltmetru

PaneL_gener1_LEO.PNG

Obr. 4 LEO - funkce programovatelného generátoru

Tyto přístroje umožní vývoj senzorů i sledování chování celého regulátoru, který se v laboratořích také řeší. To navazuje na předmět " Roboti", kde se využívala stavebnice LEGO. Zde by student měl podobný systém  sestavit ze standardních komponent, včetně mikropčítače řady STM32, naprogramovat jej s využiím mbed a oživit jej.

STM32F042_Pole.png

Obr. 5 Mikrořadič STM32F042 zapojený na nepájivém kontaktním poli

Pro první konstrukci se využije nepájivé kontaktní pole, které umožňuje rychlou modifikaci zapojení. Po ověření koncepce se celý blok s mikrořadičem a dalšími obvody zapojí ( zapájí) na univerzální  desce plošných spojů.